Previous Shortlists

2019 Winner
Eleanor Hogan – Ernestine Hill and Daisy Bates
2019 Shortlist
Diana James – Nganyinytja
James Boyce – Governor Lachlan Macquarie
Gabrielle Carey – Elizabeth Von Arnim
James Mairata – Hal McElroy
Stephanie Cahalan – Jean Belette
Brigitta Olubas – Shirley Hazzard
Maggie Tonkin – Meryl Tankard

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2018 Winner
Jacqueline Kent – Vida Goldstein
2018 Shortlist
Cath Bishop – Annie Lock
Clem Gorman – David Rankin
Jillian Graham – Margaret Sutherland
Diana James – Nganyinytja
Drusilla Modjeska – First Half Second, memoir (Special Award)
Andrew Ramsay – Sir Mark Oliphant and Ernest Rutherford
Judith White – Colin Lancely

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2017 Winner
Ann-Marie Priest – Gwen Harwood
2017 Shortlist
Peter Edwards – Robert Marsden Hope
Thornton McCamish – Robert Hughes
Craig Munro – Literary Lions
Judith Pugh – William Dargie
Suzanne Spunner – Rover Thomas (Highly Commended)
Terri-Ann White – Fiona Stanley

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2016 Winner
Matthew Lamb – Frank Moorhouse
2016 Shortlist
Shannon Burns – Gerald Murnane
Philip Dwyer – Napoleon Bonaparte
Kitty Hauser – Geoffrey Bardon
Eleanor Hogan – Ernestine Hill and Daisy Bates
Sharon Huebner – Bessy Flowers
Jacqueline Kent – Sir Robert Helpman
Alec O’Halloran – Mick Namarari Tjapaltjarri
Jeff Sparrow – Paul Robeson

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2015 Winner
Caroline Baum – Lucie Dreyfus
2015 Shortlist
Patrick Allington – David Malouf
Barry Divola – Jeremy Oxley (Sunnyboys)
Lyn Gallacher – Discurio
Naomi Parry – Musquito
Ann-Marie Priest – Gwen Harwood
Ronnie Scott – Agatha Christie’s travels
Biff Ward – Vietnam Mon Amour

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2014 Winner
Maxine Beneba Clarke – The Hate Race, memoir
2014 Shortlist
Lesley Harding and Kendrah Morgan – John and Sunday Reed
Rodney James – Allan McCulloch
Sylvia Martin – Amy Witting
Michelle Potter – Dame Margaret Scott
Ruth Starke – Don Dunstan
Warren Ward – Seven philosophers
Nadia Wheatley – Nina Watkin

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2013 Winner
Stephany Steggall – Thomas Kenneally
2013 Shortlist
Lisa Milner – Freda Brown
John Murphy – Ray Triado
Helen O’Neill – Max Dupain
Sheridan Palmer – Bernard Smith
Ann-Marie Priest – Ruth Park
Elizabeth Taylor – Maud, Lady Selborne

* * * * * * * * * * * * * * * * *
2012 Winner
Mary Hoban – Julia Sorell
2012 Shortlist
Patrick Allington – Thea Astley and Beatrice Davis
Martin Edmond – Rex Battarbee and Albert Namatjira
Anne Houen – Fairbridge Farm School
Heather Long – Claire Adams
Christopher Pash – Bob Hunter
Sally Percival Wood – Pete Steedman
Loretta Smith – Alice Anderson
Michelle Tucker – Elizabeth Macarthur